Pir Sensor ile gece lambası yapımı

Merhaba, evde kullamak üzere yaptığım bu devreyi belki sizin de ihtiyacınız olur diye düşünerek paylaşmak istedim. Aşırı bir elektronik bilgisine ihtiyaç olmadan devreyi yapabilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler

  • 1 x HC-SR501 Pir sensor(Türkiye deki sitelerden sipariş edebilir ya da Aliexpresten sipariş verebilirsiniz. Çin üzerinden siparişler daha ucuzdur fakat gelmesi yaklaşık bir ayı bulabilir.

    HC-SR501 Pir Sensor
  • 1 x NPN transistör(BC547 ya da BC548 olabilir)

    BC547 ve bağlantı bacakları
  • 3 x 220 Ω direnç
  • 3 x standart beyaz led(2V@20mA)

Devre Kuruluşu

Devrenin kuruluş

Devre nasıl çalışıyor?

PIR sensör meznili içindeki hareketi algılar ve “out” ‘dan yani “çıkış” bacağından 3.3V verir. BC547 transistörünün “base” bacağına gelen bu akım sayesinde yine transistörün “emitter” ve “collector” bacakları birleşir. PIR sensor çıkış vermeye devam ettikçe devre kapalı halde kalacaktır.(Işıklar yanacaktır). R1 direnci transistörü koruma amaçlıdır. R2 direnci ise sensörden gelebilecek sahte sinyallerin transistörü aktiflemesini engellemek için kullanılmıştır(pull_down).

Pir sensör ayrıntıları

Pir sensör bacaklarının işlevleri

Tekrarlı mod –> Eğer sensör bu modda ise;

Menzil içinde hareket devam ettikçe sensör çıkış vermeye devam edecektir. Aktif olma süresinden bağımsız çalışır. Ne zaman menzil içerisindeki hareket sonlanır o zaman aktif olma süresi kadar çıkış vermeye devam eder.

Tekrarsız mod –> Eğer sensör bu modda ise;

Menzil içerisinde hareket devam etse bile, sensör aktif olma süresi kadar çıkış verir. Bu süre bittikten sonra tekrar menzil dahilinde hareket algılaması yapılır.

Sorularınız için yorum yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın